სამზადისი ღონისძიებისთვის „ქალები საზღვრებს გარეშე“
ასოციაცია „ქალები ღვინის ინდუსტრიაში“ პოლონეთში მოგზაურობისთვის ემზადებოდა. 3 და 4 დეკემბერს, ქალაქი კრაკოვი 20 ქართველი მეღვინე ქალის მიერ წარმოებული პროდუქციის გამოფენას უმასპინძლებს. ეს ღონისძიება მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის ევროპულ ბაზარზე.
გამოფენაზე ქართველ მეღვინეებს სპეციალური სივრცე გამოეყოფათ, სადაც ღვინის დეგუსტაცია გაიმართება. ღონისძიებას პოლონელი სომელიეები, ბლოგერები და ღვინის მოყვარულები დაესწრებიან. ეს შესანიშნავი შესაძლებლობაა, ქართული ღვინის უნიკალურობა და ხარისხი ფართო საზოგადოებას გავაცნოთ.
გამგზავრებამდე ასოციაციის წევრებმა სამომავლო გეგმებზე და ღვინის ექსპორტის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს. მათ ხაზი გაუსვეს ქართული ღვინის საერთაშორისო ბაზარზე პოზიციონირების აუცილებლობას და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივებს.
კრაკოვში გამგზავრებამდე ქალბატონებმა მოსამზადებელი შეხვედრა მოაწყვეს, რომელსაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს მარკეტინგის დეპარტამენტის თავმჯდომარე, თამარ მეტრეველიც ესწრებოდა. შეხვედრაზე დეტალურად განიხილეს ღონისძიების პროგრამა და ლოგისტიკური საკითხები.
კრაკოვის ღონისძიების ორგანიზატორები არიან ასოციაცია „ქალები ღვინის ინდუსტრიაში“ დამფუძნებლები მანანა ახვლედიანი და მაია კაციტაძე, და კომპანია „ლილეს“ დამფუძნებელი ქეთო ფრანგულაშვილი. ღონისძიება „ღვინის ეროვნული სააგენტოს“ სრული დაფინანსებითა და მხარდაჭერით იმართება.

Preparation for the Event 'Women Without Borders'"
As part of its ongoing international outreach, the Women in Wine Industry (WIWI) Association prepared for a significant journey to Poland, where on December 3rd and 4th, the city of Krakow hosted an exhibition showcasing the wines of 20 Georgian women winemakers. This event marked an important step in promoting Georgian wine in the European market.
At the exhibition, Georgian participants were provided with a dedicated tasting space, where they presented their wines to Polish sommeliers, bloggers, industry professionals, and wine enthusiasts. The event served as a valuable opportunity to highlight the distinctiveness and exceptional quality of Georgian wine to a broader European audience.
Ahead of the trip, WIWI members held a preparatory meeting to discuss logistics, the event program, and long-term strategic goals—particularly the importance of strengthening Georgian wine exports and positioning women-led wineries on the international stage.
The meeting was also attended by Tamar Metreveli, Head of the Marketing Department of the National Wine Agency, who provided insights and support related to the event’s execution.
The Krakow event was organised by Manana Akhvlediani and Maia Katsitadze, co-founders of the WIWI Association, in collaboration with Keto Prangulaishvili, founder of the Polish wine company Lile. The project was fully funded and supported by the National Wine Agency of Georgia.