გერმანულ-ქართული თანამშრომლობა - მეღვინე ქალთა შესაძლებლობებისა და მედეგობის გაძლიერება
2019 წლის 16 აპრილს, ინდოეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს ორგანიზებით, ნიუ დელის სასტუმრო TAJ PALACE-ში, ინდოეთის ბაზარზე ქართული ღვინის პირველი პროფესიონალური დეგუსტაცია გაიმართა. ღონისძიება მიზნად ისახავდა ინდოელი იმპორტიორებისა და სასტუმროების წარმომადგენლებისთვის საქართველოს, როგორც ღვინის სამშობლოს და ქართული მეღვინეობის უნიკალური ტრადიციების გაცნობას.
დეგუსტაციაზე წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის მრავალფეროვანი ასორტიმენტი, მათ შორის, კლასიკური და ტრადიციული ქვევრის ღვინოები. ღონისძიების სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ გაეცნონ ქართული მეღვინეობის ისტორიას, ყურძნის უნიკალურ ჯიშებს და ღვინის დაყენების უძველეს ტრადიციებს.
წამყვან ქართული ღვინის კომპანიების გვერდით დეგუსტაციაზე წარმოდგენილი იყო ასოციაცია „ქალები ღვინის ინდუსტირაში“ წევრთა "მადამვაინი", "ქეთევაინი", "მარანი საჩინო", "დემის მარანი", "თინათინი" ღვინოები, რომელთაც განსაკუთრებული ყურადღება დაიმსახურეს.
ღონისძიებამ დიდი წარმატება მოიპოვა და ინდოელი სპეციალისტების მხრიდან ქართული ღვინის მაღალი შეფასება დაიმსახურა. ეს მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ინდოეთის ბაზარზე ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის და ქართული მეღვინეობის უძველესი ტრადიციების საერთაშორისო ასპარეზზე წარმოჩენისთვის.

German-Georgian Cooperation - Strengthening the Capacity and Resilience of Women Winemakers
On April 16, 2019, the Embassy of Georgia in the Republic of India hosted the first professional Georgian wine tasting event in the Indian market at the prestigious TAJ PALACE Hotel in New Delhi. The initiative aimed to introduce Indian importers, hoteliers, and hospitality professionals to Georgia’s rich heritage as the cradle of wine and its unique winemaking traditions.
The event featured a wide range of Georgian wines, including both classical styles and traditional qvevri wines. Attendees were given the opportunity to explore Georgia’s ancient winemaking methods, indigenous grape varieties, and over 8,000 years of viticultural history.
In addition to leading Georgian wine companies, several members of the Women in Wine Industry (WIWI) association were represented, including Madamwine, Ketevaini, Marani Sachino, Demi’s Marani, and Tinatini. These wines attracted particular interest from guests and were praised for their quality and authenticity.
The event was a resounding success, earning enthusiastic feedback from Indian wine experts. It marked a significant milestone in the effort to position Georgian wine in new international markets and to spotlight the contributions of Georgian women winemakers on the global stage.